Rodzaje kajaków – podział ze względu na ich zastosowanie

Kategoria: Blog

kajak

Kajaki możemy podzielić ze względu na ich zastosowanie oraz materiał, z jakiego zostały wykonane. Podstawowa klasyfikacja dzieli kajaki na: rekreacyjne, turystyczne i sportowe oraz na kajaki wykonane z kompozytów, polietylenu, z tworzyw plastycznych oraz tak zwane – kajaki drewniane i składane. Wyjaśniamy, na czym polega różnica pomiędzy poszczególnymi rodzajami.

Kajaki rekreacyjne

Przeznaczone są dla osób zainteresowanych kajakarstwem jako rodzajem aktywności fizycznej. Według danych producentów kajaków, są to obecnie najczęściej sprzedawane kajaki. W porównaniu z innymi rodzajami, mają większy kokpit, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie oraz większą szerokość (69-91 cm), dzięki czemu łatwiej utrzymują równowagę.

Kajaki rekreacyjne mają długość nie przekraczającą z reguły 3,7 metra długości. Dużą popularnością cieszą się kajaki rekreacyjne z polietylenu, przede wszystkim ze względu na ich niewygórowaną cenę. Kajaki rekreacyjne często są określane również jako typ kajaka turystycznego.

Kajaki turystyczne

To kajaki przeznaczone dla osób, które zamierzają tym środkiem transportu pokonywać znaczne odległości. Dzielimy je na: kajaki nizinne, morskie i górskie. Są wykonane z trwałych materiałów i mają bardzo funkcjonalne konstrukcje. Poszczególne rodzaje kajaków turystycznych różnią się nie tylko materiałem wykonania, ale także poziomem zanurzenia w wodzie, pakownością i konstrukcją. Dla przykładu – kajaki morskie mogę być wyposażone w ster i specjalny profil kadłuba ułatwiający pokonywanie fal. Kajaki górskie to natomiast łodzie przystosowane do obijania się o ostre skały bez przeciekania i uszkodzeń. Długość kajaka górskiego wynosi od 1,2 do 3 metrów.

Kajaki sportowe

Kajaki sportowe przeznaczone są dla sportowców i najczęściej wykorzystywane są w klubach sportowych na zawodach i turniejach. W zależności od rodzaju dyscypliny sportowej – wyróżniamy kajaki regatowe, slalomowe i polo.

Kajaki regatowe mają być przede wszystkim szybkie, dlatego cechuje je smukły kształt i niski opór wodny, wygoda i stabilność są w zasadzie nieistotne. Kajaki slalomowe pochodzą natomiast z rodziny kajaków górskich. Są piekielnie zwrotne i niesamowicie wytrzymałe. Ich atutem jest także spora wyporność. Ostatni opisywany rodzaj to kajaki zbudowane z myślą o zawodnikach polo. Kajaki polo są bardzo zwrotne i lekkie, dlatego często wykorzystuje się je również w szkółkach kajakarskich.