Jak naprawić łódź z laminatu?

Kategoria: Blog

łodzie

Nawet na najlepszej łodzi z laminatu prędzej czy później pojawią się zadrapania. Czy to w wyniku niewielkich kolizji, czy chwili nieuwagi podczas podróży. Jak dokonać napraw w takich przypadkach? Jak uzupełnić powstałe szczeliny, uszkodzenia i zarysowania na powierzchni?

Jeśli uszkodzenia naszej łodzi są poważniejsze, najlepiej zrobimy powierzając pracę specjalistom, jeśli to jednak drobne rysy i uszczerbki, możemy wziąć sprawy w swoje ręce. Jak się zabrać do naprawy? Sprawdź porady udzielane przez producentów łodzi z laminatu.

Zadrapania i rysy

Do tego rodzaju uszkodzeń wystarczy odpowiednia żywica poliestrowa lub epoksydowa. Po uzupełnieniu ubytków, możemy nową powierzchnię zabarwić albo polakierować na odpowiedni kolor.

Popękany laminat

W przypadku poprzecznych dużych pęknięć, musimy połączyć ze sobą stabilnie dwa elementy. Na początek, kładziemy na spękanej powierzchni dodatkowe warstwy laminatu z przekładkami. W różnych miejscach pozostaną otwory, które trzeba wyprowadzić szpachlówką.

Popękany żelkot

Najpierw usuwamy zniszczony materiał poprzez zeszlifowanie, a potem oczyszczamy powierzchnię i szpachlujemy. Po utwardzeniu, nową powierzchnię należy wyprowadzić do gładkiej i wypolerować. Pamiętaj, że szpachlówka powinna zostać przygotowana na bazie żelkotu w kolorze odpowiadającym barwie łódki.

Podziurawiony laminat

W tym przypadku najczęściej stosuje się wklejanie specjalnej łaty w miejsce uszkodzenia. Powierzchnia, gdzie przytwierdzamy łatę, powinna zostać odpowiednio osuszona, odtłuszczona i wyrównana.

O czym pamiętać w trakcie naprawy

Nieważne czy jesteś producentem łodzi z laminatu, czy amatorem, musisz pamiętać, że w trakcie napraw nie powinno się mieszać zastosowanych żywic! Zasada jest prosta – do łodzi z laminatu poliestrowego stosujemy żywicę poliestrową, do tej z laminatu epoksydowego, epoksydową. Do napraw będziesz także potrzebował maty szklane oraz żelkotu, który tworzy zewnętrzną warstwę laminatów. Jeśli naprawa ma być zrobiona szybko, przyda ci się specjalna żywica z matami.

W trakcie napraw, nie możesz zapomnieć o polerowaniu powierzchni – może do tego użyć papieru ściernego, pasty polerskiej albo innych podobnych akcesoriów.