Ile kosztują kajaki ze względu na technologię wykonania

Kategoria: Blog

kajaki

Kajakiem nazywamy przeważnie niewielką łódź turystyczną lub sportową napędzaną wiosłem o dwóch piórach. Załoga siedzi w nim twarzą do kierunku płynięcia, a wiosła trzyma się w rękach, bez mocowania ich w uchwytach, tak jak ma to miejsce w łodziach.

Nazwa kajak pochodzi od inniuckiej łodzi nazywanej „qajaq”. Współczesne kajaki to bardzo duża rodzina łodzi, które różnią się od siebie kształtem kadłuba, technologią wykonania i zastosowaniem. Najkrótsze kajaki mają ok. 1,7 metra długości, a najdłuższe nawet 11 metrów. Przeciętna długość kajaka wynosi 3,5-5 metrów, a jego szerokość to od 60-80 centymetrów.

Co wpływa na cenę kajaków?

Cenę kajaka w największym stopniu kształtuje technologia ich wykonania. Ze względu na technologie produkcji kajaków, wyróżniamy:

  • Kajaki z laminatów, które często określa się potocznie jako kajaki plastikowe. Najczęściej spotykanym laminatem do produkcji kajaków jest laminat poliestrowo-szklany (cena od 1000-4000 zł). Lżejsze i bardziej wytrzymałe kajaki produkuje się z laminatów na bazie włókna węglowego, kevlaru i żywic epoksydowych. Modele te kosztują od 3000 do nawet 10000 tysięcy zł. Ze względu na wytrzymałość i lekkość, we wspomnianej technologii produkuje się większość łodzi sportowych.
  • Innym rodzajem są kajaki z polietylenu – są one bardziej wytrzymałe od laminatów, ale również cięższe. Cena kajaka z polietylenu oscyluje w granicach od 1400 do 5000 zł.
  • Kolejny rodzaj to kajaki składane wzorowane na konstrukcjach Inuitów i Aleutów. Zakup takiej łodzi to koszt około 2500 zł.
  • W ofercie producentów łodzi znajdują się również tradycyjne kajaki drewniane budowane ze sklejki lub sklejanych listewek i laminatu szklano-epoksydowego. Koszt zakupu tego rodzaju modeli zaczyna się od 3000 złotych.

 

Więcej o kajakach i ich cenach dowiesz się na naszej stronie internetowej – producent łodzi, kajaków i rowerów wodnych