Czym kierować się przy wyborze kajaka?

Kategoria: Blog

producent kajaków

Jaki kajak wybrać?

Kiedy zaczynamy przygodę z kajakami, może się nam wydawać, że kajaki niewiele różnią się od siebie. Nic bardziej mylnego. Inny kajak jest przeznaczony do spływów górskimi rzekami, inny do pływania po spokojnych rzekach, jeszcze inne do pływania po morzu. Wykonane są z różnych materiałów: kompozytów, polietylenu, tworzyw termoplastycznych oraz drewniane i składane. Wybierając kajak, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, w jakich warunkach będziemy pływać i do tych warunków wybrać odpowiednie wyposażenie i technologię wykonania kajaka.

Rodzaje kajaków turystycznych i sportowych

Kajaki turystyczne są najbardziej popularne ze względu na swoją uniwersalność. Sprawdzą się na większości polskich rzek. Płaskie dno tego typu kajaków nie tylko stabilizuje kajak, ale i umożliwia prześlizgiwanie się po przeszkodach. Posiadają wygodne siedzisko i wydzieloną przestrzeń bagażową, która przydaje się podczas wielodniowych spływów. Można je także określić jako kajaki nizinne. Wśród kajaków turystycznych znajdziemy też kajaki górskie, które są krótsze i cechuje je lepsza sterowność. Przeznaczone są do spływów po rzekach, które wymagają szybkich zmian kierunków i nieustannych manewrów. Mogą być wyposażone w uchwyty bezpieczeństwa, korki odpływowe oraz inne udogodnienia. Kajaki morskie posiadają wyposażenie umożliwiające pokonywanie długich dystansów m.in. luki bagażowe, miejsca na kompasy. Ich budowa sprawia, że są szybkie —  posiadają dno w kształcie litery V, dzięki temu łączą stabilność z szybkością. Z większą łatwością pokonują fale, dzięki specjalnie profilowanym dziobom.

Kajaki sportowe przeznaczone są dla profesjonalistów. Wygoda jest tutaj mniej ważna od spełnienia wymagań stawianych przez daną dyscyplinę sportową. Kajaki regatowe ich smukła konstrukcja przystosowana jest do tego, by stawiać jak najmniejszy opór i osiągnąć jak największą szybkość. Kajaki slalomowe pochodzą od kajaków górskich. Zbudowane są tak, by osiągać, jak największą zwrotność i wyporność. Są też kajaki przystosowane do takich dyscyplin jak rodeo kajakowe i kajak-polo.

Jeśli mamy wątpliwości, jak kajak będzie dla nas odpowiedni, możemy zasięgnąć rady u producenta kajaków. Znajdziemy tam wykwalifikowane osoby, które ułatwią nam podjęcie odpowiedniej decyzji na podstawie naszych potrzeb oraz odpowiedzą na wszelkie nasze pytania.