Czym jest Canoe?

Kategoria: Blog

canoe

Canoe, czyli w języku polskim kanu, nazywamy tradycyjną łódź wiosłową Indian z Ameryki Północnej, które pozwoliły przybyszom z Europu na szybkie poruszanie się po tym bogatym w rzeki i jeziora terenie. Z czego powstają te niesamowite łodzie i do czego się je wykorzystuje?

Canoe to budowane z drewna łódki indiańskie, które służyły myśliwym i rybakom, a później traperom i odkrywcom do przemierzania amerykańskiego kontynentu. Nazywano tak zarówno małe jednoosobowe łódki dla myśliwego czy rybaka, jak również kilkudziesięcioosobowe czółna, które mogły posłużyć do pływania po oceanie.

Canoe powstawało z jednej płachty kory brzozowej, dodatkowo uszczelnianej szkieletem z wręgi i listew wzdłużnych. Szkielet canoe budowano również z gałęzi świerkowych oraz z czerwonego cedru. Pokrycie łodzi robiono z kory, którą zszywano przy użyciu włókien roślinnych lub jelit zwierzęcych, a następnie uszczelniano żywicami i tłuszczami zwierzęcymi.

Canoe były bardzo lekkie, dlatego bez trudu można je było przenosić pomiędzy ciekami wodnymi. Miały też niewielkie zanurzenie, więc nie grzęzły na płytkich, kamienistych strumieniach i mogły wpłynąć niemal do każdej rzeki. Dzięki szczególnemu sposobowi wiosłowania i niewielkich rozmiarach, canoe pozwala poruszać się bardzo szybko i niemal bezszelestnie.

Canoe dziś

Dzisiaj canoe wykorzystywane są głównie jako łodzie turystyczne. W odróżnieniu od kajaków, canoe bardzo dobrze radzi sobie w wąskich rzeczkach, ponieważ do jego sterowania nie potrzeba tyle przestrzeni, co do pracy wiosłem w kajaku. Canoe napędza się pojedynczym pagajem (wiosłem z jednym piórem). Wyróżniamy canoe zbudowane z następujących materiałów:

  • tradycyjne canoe z kory brzozowej,
  • wood-and-canvas – to canoe budowane również tradycyjnie, ale z drewnianym szkieletem poszytym płótnem nasączonym żywicą epoksydową,
  • wood strip canoe – canoe budowane z klejonych listewek, bez szkieletu, obecnie pokrywa się je warstwą tkaniny szklanej i kleju epoksydowego,
  • stitch and glue canoe – wykonane z cienkiej sklejki zszywanej drutem miedzianym i klejonej,
  • plywood canoe – wykonane ze sklejki, ale posiada szkielet wewnętrzny, jest to konstrukcja nieco starsza i cięższa niż poprzednie,
  • canoe aluminiowe – to mocna i lekka konstrukcja, której nie trzeba ani malować ani szlifować.
  • canoe kompozytowe – to najbardziej współczesne konstrukcje wykonywane przez producentów canoe. Produkuje się je z włókna szklanego, kevlaru albo włókna węglowego. Łódki z kevlaru i włókna węglowego są bardzo lekkie, ale niestety również bardzo drogie.